Pentru absolvenții clasei a opta din acest an, săptămâna care tocmai s-a încheiat a fost una cu mai multe sensuri. Proba la matematică a Evaluării naționale a fost dificilă pentru copiii care au vrut și au muncit pentru rezultate bune. Aceștia s-au luptat pentru fiecare punct, iar faptul că 3 subpuncte au fost atipice le-a tăiat elanul. Unii s-au enervat, alții s-au resemnat, iar visul unei note de 10 rămâne un vis pentru cei mai mulți copii buni. Rămâne să obțineți nota 10 la bacalaureat, aveți 4 ani să vă pregătiți.
Pentru copiii care nu excelează la mate, și care oricum nu aveau în plan să încerce rezolvarea problemelor mai dificile, examenul a fost așa cum se așteptau. Grilele accesibile, timpul suficient, se mai putea scoate câte un punct în plus la fiecare problemă, iar ținta de 7-8 nu putea fi ratată. Cred că în acest interval se vor situa cei mai mulți care au lucrat exact pentru aceste note. Și încă mulți care au lucrat la pregătire pentru 9, dar s-au lovit de realitate.
Cum ce a fost nu se poate schimba, putem învăța din asta ca, la pregătirea următoarelor generații de absolvenți, să încercăm și probleme mai altfel. Da, ei se sperie când au de făcut ceva greu, uneori se consumă foarte mult timp cu aceste tipuri de probleme, dar dacă a devenit necesar, chiar și individual, e bine să fie luate în considerare. Desigur, doar cu copiii care înțeleg că uneori sacrifici muncă în plus ca să poți obține puncte în plus.
Recomand copiilor care tocmai au terminat clasa a șaptea să nu lase să treacă degeaba această vacanță. Fără a exagera, problemele grele vin din materia clasei a șaptea, iar aceasta e aproape imposibil să fie recapitulată în clasa a opta. Printre pauze la plajă, sau ce mai faceți voi, puneți mâna și recapitulați câte ceva. Doar voi o să aveți de câștigat.
Vacanță plăcută, dragi copii!
